MEDALJER 3 st samt ORDENSMÄRKEN 2 st Heliga militära konstantinska Sankt Georgsorden. Proveniens ärkebiskop Bertil Werkström.

122945. MEDALJER 3 st samt ORDENSMÄRKEN 2 st Heliga militära konstantinska Sankt Georgsorden. Proveniens ärkebiskop Bertil Werkström.

2 st ordensmärken, Heliga militära konstantinska Sankt Georgsorden, höjd ca 9,5 - 10 cm.

Medalj, brons, Medaglia ufficiale annuale del xv anno di pontificato di sua santita giovanni paolo II, Mario Toffetto,Citta del Vaticano, 1993, nr 0421/6000, diameter 4,5 cm.
Medalj, Heliga Birgitta, Johnson Bodini, diameter ca 5 cm.
Medalj, brons, "Incontri internazionali uomini e religioni../.. 22.IXI.1993", diameter ca 6 cm.

Proveniens ärkebiskop Bertil Werkström.
Bertil Werkström föddes 1928 i Lund och dog 2010 i Stockholm. Werkström prästvigdes 1954 och under sin tid inom Svenska Kyrkan var han högt uppskattad där han bland annat var framstående i arbetet kring kyrkans sjukhusverksamhet och själavård. 1975 blev han biskop i Härnösands stift och mellan åren 1983-1993 var han ärkebiskop i Sverige.

Bruksslitage.
Ett ordensmärke med skada, enstaka emaljskador/defekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 2 383