Sejdel med tomtemotiv, Rörstrand, höjd 14 cm. Kanna Wedgewood blå med vit dekor. Syltkrus Gustavsberg, höjd 10 cm. Syltkrus med blå dekor, höjd 19 cm . Sejdel med allmogemotiv, Egersunds Fayancefabrik. Vas, vittt opakt glas med dekor, puntelmärke i botten. Vas med blomrelief oglaserad, glaserad insida, Arabia Finland, höjd 15 cm.
Bruksslitage, Wedgewood kanna med lagning. Egersund med lagning på handtag. Arabia vas ua.