122559. RÖKELSEBRÄNNARE, Japan 1800-talets slut.
Lätt stengods Platt form med hals indragen Krämfärgad glasyr med bredmaskiga gnistrar. Målad insida och ytterkant med Prunus i blå och röda emaljfärger. Två tecken fiducial stämpel i blått. Japan, sent 1800-tal århundrade D. ca. 21,3 cm.