122373. ÖLSEJDLAR, 8 st, glas, Erik Höglund.
Bärnstensfärgad glasmassa. Dekor med mans och kvinnofigurer i relief. Undersidigt märkta H 248 alt Boda H 248.
Höjd 10,5 cm.
Tillägg 140115 En sejdel tillkommer dvs 8 st (7 st på bilden).
Repor. Någon sejdel med fotringsnagg. En sejdel med stötskad (mynningen). Något olika storlek och ton.