Rotfanerad. Gavel med 4 lådor, snedklaff klädd i grönt skinn med bakomliggande lådor samt topp med pennskrin. Längd 59, bredd 52 och höjd 86,5 cm.
Stötmärken och repor.
Nyckel/nycklar finns.