122250. FIGURIN, porslin, Schaubach-Kunst.
Kvinna med Borzoi. Oval platta. Förgyllda detaljer. Undersidigt märkt Schau 1237 Schaubach-Kunst.
Höjd ca 25 cm.
Finger saknas. Glasyr med krackelyrer. Smärre repor och missfärgningar. Förgyllning med slitage.