BERLOCK, silver, Tore Strindberg, Sporrong & Co, Stockholm, 1944.
121440. BERLOCK, silver, Tore Strindberg, Sporrong & Co, Stockholm, 1944.
Diana med hjort. Meandermönstrad kedja i silver medföljer.
Diameter 4,5 cm yttermått.
Höjd 6 cm inkl spetsögla.
Längd 61 cm.
Diana är den romerska motsvarigheten till Artemis. Diana är enligt mytologin de vilda djurens och jaktens gudinna. Hon avbildas inom den romerska konsten som en jägare med båge som följs av en hund eller hjort.
Berlock med smärre repor. Etui medföljer. Troligen original med skador.
Diameter 4,5 cm yttermått.
Höjd 6 cm inkl spetsögla.
Längd 61 cm.