TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

120401. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Dekor med exotisk fågel, fjäril, insekt samt blommor och bladverk. Förgylld kant.
Diameter 21,5 cm.

Sprickor. Kantnagg. Bortfall. Förgyllning med slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 21,5 cm.

Antal besök: 738