"Olympia 1936", Willi Fr. Könitzer, Reichssportverlag, Berlin.
"Die Olympischen Spiele 1936", Cigaretten-Bilderdienst Altona-Bahrenfeld, 2 band.
"Olympische Spiele 1936", Nummer 15, Berlin.
"Olympiaden 1936 i text och bild", Saxon & Lindström.
Proveniens dödsboet efter samlaren Sture Nyström, Rottne.
Varierande slitage, ställvis kraftigt, fläckar.