119864. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Motiv med exotisk fågel, fjäril, blommor och bladverk.
Diameter 21,5 cm.
Höjd 3 cm.
Glasyr med repor. Smärre färgbortfall. Gods och glasyr med tillverkningsdefekter. Litet kantnagg.