VAS, sulfatglas, Orrefors, sannolikt Simon Gate, osignerad, tillverkad under första världskriget.

1198431. VAS, sulfatglas, Orrefors, sannolikt Simon Gate, osignerad, tillverkad under första världskriget.

Höjd 8 cm
Under första världskriget fick man vid Orrefors inte tag i råvaran som importerades, glaset, som gjordes av inhemsk råvara, blev svagt grönfärgat, vilket man inte tyckte var snyggt. Man kom på att förhöja intrycket med klarblå detaljer.

bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 8 cm

bruksslitage.

Antal besök: 708