SPEGELAMPETT med ljusarm, Gustaviansk, Anders Carlsson, Norrköping, signerad, sannolikt 1700-talets slut.

1196726. SPEGELAMPETT med ljusarm, Gustaviansk, Anders Carlsson, Norrköping, signerad, sannolikt 1700-talets slut.

höjd 52 cm, bredd 34 cm
Anders Carlsson, spegelmakare 1772-1801, levde mellan 1736-1801
originalglas och 4-kantig mutter.

krön något löst, senare fastsättning, ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

höjd 52 cm, bredd 34 cm

Antal besök: 1 452