TAKKRONA ORREFORS, formgivare Fritz Kurz eller Edward Hald, 1920-40-tal.

1196713. TAKKRONA ORREFORS, formgivare Fritz Kurz eller Edward Hald, 1920-40-tal.

höjd 66 cm
Jämför bild i Orreforsboken sid 124 på Ljuskrona Edward Hald a la Venetia med samma form på blommor och blad.

ett löv saknas, nagg på en blomma.

Gör en kostnadsfri värdering!

höjd 66 cm

Antal besök: 2 009