119236. HÅLLARE FÖR TÄNDSTICKOR, porslin, troligen England, 1800/1900-tal.
"I am off with him". Dam med hund och väskor. Polykrom glasyr. Undersidigt märkt 5.
Höjd ca 16 cm.
Del saknas (möjligen del av parasoll eller väska). Nagg/skada vid väskan under hunden. Nyansskillnader i glasyren.