PISTOLER, ett par, 1700-talets början.

1190285. PISTOLER, ett par, 1700-talets början.

Svenska ryttarpistoler för officer, Karolinska.
Lås märkt PB, möjligen Per Boman, född 1660, verksam som låssmed på Jönköpings faktori, mästare år 1697.
Slaglåskonverterade, beslag i mässing, hornnäsor. Kaliber 16 mm. Lås hakar upp.
Läng ca 54 cm.

Skador, bruksslitrage. Laddstakar saknar hornändar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Läng ca 54 cm.

Antal besök: 4 666