118914. FICKUR, yttre samt inre boett 14k guld, 1900-tal.
Yttre diamater ca 50 mm. Urverk omärkt numrerar Nr 59561, diameter ca 44 mm.
Total vikt ca 98,1 gram.
Medföljer klockedja i gulmetall samt klockställ för mormorsur.
Löst, skadat plastglas. Slitage, bucklor. Bygel i gulmetall. Skadat gångjärn.
Total vikt ca 98,1 gram.