1186517. GOLVUR, Thomas Stones Lothbury, London (1692-1735).
Fodral i mahogny, urtavla i mässing falnkerad av kolonner samt krönande fågel i mässing. Höjd ca 235 cm.
Lod, pendel och dekordelar saknas, fodral med omfattande skador och lagningar.
Nyckel/nycklar finns.