PARTI GLAS, ca 13 delar, Reimyre "Turbin" samt Eda glasbruk, 1800/1900-tal.

118418. PARTI GLAS, ca 13 delar, Reimyre "Turbin" samt Eda glasbruk, 1800/1900-tal.

Turbin:
1 par ljusstakar, höjd 20 cm.
1 par + 2 st ljusmanschetter.
1 par skålar, längd 14,5 cm.
Salladjär, längd 28 cm.
Eda:
2 skålar, lysterglas "Amerika", största diameter ca 18,5 cm.
2 sillbåtar, längd 25 cm.
samt vas lysterglas, omärkt, höjd 20,5 cm.

Slitage, nagg, möjligen sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Turbin:
1 par ljusstakar, höjd 20 cm.
1 par + 2 st ljusmanschetter.
1 par skålar, längd 14,5 cm.
Salladjär, längd 28 cm.
Eda:
2 sillbåtar, längd 25 cm.

Antal besök: 2 578