Handsignerad Monotype - En omvänd bild av Dreamtime där dagen blir natt; och alla färger skimrar med blått.
Skriv ut på Canvas
Canvas storlek 60cm x 60cm
Proveniens Sammanfattning
Lorraine Gill vann sin första stipendieålder femton; 3 års studie vid East Tech Sydney; 3yrs of Study 'City and Guilds London' ytterligare stipendium till Florens 1971.
Första en kvinna visar Oxford; John Berger; Konstkritiker skriver gynnsamma recensioner. En serie av en kvinna visar London; gynnsamma recensioner; B.B.C-film på"Cezanne” med Henry Moore och Lorraine Gill; bok om anmärkningsvärda kvinnor med Fay Weldon plus andra"Intervju med museet”. Föreläsas internationellt om ”Ritningstekniker”; två år i Australiens öken som bor med Aboriginal People; två utställningar; Sydney Australien; Utställningar i London; Samlare inkluderar Royalty; plus kändisar; arbetar för närvarande med nya serier.
http://www.lkgart.co.uk/about.html.
Inga problem noterade.
Skriv ut på Canvas
Canvas storlek 60cm x 60cm
Proveniens Sammanfattning
Inga problem noterade.