117570. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Dekor med exotisk fågel, fjärilar, pioner, blommor och bladverk. Förgylld kant.
Diameter 21,5 cm.
Glasyr med slitage. Smärre färgbortfall. Gods och glasyr med tillverkningsdefekter. Förgyllning med slitage. Minimala kantnagg.