JOSEF FRANK. Miniatyrbyrå, modell 2058. Firma Svenskt Tenn, Stockholm.

116981. JOSEF FRANK. Miniatyrbyrå, modell 2058. Firma Svenskt Tenn, Stockholm.

Mahogny med draghandtag i mässing, sex låsbara lådor. Längd 41 cm, bredd 29 cm, höjd 40,5 cm.
Modellen troligen formgiven under slutet av 1940-talet och på ritningen försedd med mässingsfötter.

Bruksslitage.

Nyckel/nycklar finns.

Josef Frank (1885–1967)

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Nyckel/nycklar finns.

Josef Frank (1885–1967)

Antal besök: 2 779