1165947. SVEN PALMQVIST. FUGASKÅLAR 4 st, glas, Orrefors, 1900-talets mitt.
diameter 10, 16, 18,5 och 21 cm
Detta föremål säljes till förmån för Cancerfonden
enligt Inga-Lisa Jönssons önskan, Färjestaden.
bruksslitage, en skål med liten kantnagg.
Sven Palmqvist (1906–1984)