116226. BROSCH MED STENAR OCH MARKASITER, silver, 1900-talets första hälft.
Cabochonslipade stenar troligen månstenar. Genombruten silverskena med markasiter. Importstämplat silver.
Längd 3 cm.
Bredd 2,5 cm.
Stenar i behov av rengöring. Stenar ej testade i spektrometer.