116204. FAT, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Konturerad kant. Uppvikt bräm. Celadon glasyr med dekor i underglasyrblått.
Diameter 16,5 cm.
Höjd 5 cm.
Glasyr med slitage och repor. Fotring med nagg och sprickor. Glasyr med tillverkningsdefekter (mörka prickar).