11578. HALSBAND, ÖRHÄNGEN 1 par samt BROSCH, silver, tidigt 1900-tal.
Samtliga med infattade vita stenar.
Örhängen med importstämplar.
Halsbandets hänge stämplad 830, dess höjd ca 7 cm.
Broschen höjd ca 2,5 cm.
Bruksslitage.
Brosch med eventuell lagning.