114692. SMÖRGÅSKNIVAR, 7 st, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1951.
Böljande skaft hölstrat med akantusblad. Knivblad i rostfritt stål.
Längd ca 18,5 cm.
Bruttovikt 395 gr inkl medföljande kniv i silver.
En fruktkniv medföljer.
Olga med sin romatiska nyrokoko form formgavs i slutet på 1800-talet.
Repor. Skaft med någon liten buckla.