SMÖRGÅSKNIVAR, 7 st, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1951.

114692. SMÖRGÅSKNIVAR, 7 st, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1951.

Böljande skaft hölstrat med akantusblad. Knivblad i rostfritt stål.
Längd ca 18,5 cm.
Bruttovikt 395 gr inkl medföljande kniv i silver.

En fruktkniv medföljer.

Olga med sin romatiska nyrokoko form formgavs i slutet på 1800-talet.

Repor. Skaft med någon liten buckla.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 18,5 cm.

En fruktkniv medföljer.

Antal besök: 858