FOTOGRAFI, "Grace Kelly anländer till Göteborg tillsammans med make Furst Rainer juni 1957". Pigmentbläck på fotopapper, 4 av 9 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.

113744. FOTOGRAFI, "Grace Kelly anländer till Göteborg tillsammans med make Furst Rainer juni 1957". Pigmentbläck på fotopapper, 4 av 9 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.

"Grace Kelly anländer till Göteborg tillsammans med make Furst Rainer juni 1957", 40 x 27,4 cm.

Amerikansk filmskådespelerska och därefter furstinna av Monaco. Grace Kelly var den som bäst förkroppsligade 1950-talsidealet av oklanderlig perfektion. Inom modet har vi henne att tacka för den "prydliga damens look" med pärlhalsband till jumperset, kompletterat med skinande vita, korta hanskar och naturligtvis den så kallade "Kelly"-väskan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 187