Blått, blommigt mönster. Delvis 2:a sortering.
7 st större mattallrik, dia 24,5 cm,
18 st mindre mattallrik, dia 21 cm,
Soppskål med lock, dia 20,5 cm, höjd inkl. lock 20 cm,
Runt uppläggningsfat, dia 32 cm,
2 st uppläggningsfat njurformade, dia 20 cm,
Rektangulärt uppläggningsfat, längd 26,5 cm,
Snäckformad skål, längd 17 cm,
Gallerskål, dia 20,5 cm och höjd 9,5 cm,
Skålfat med lock, dia inkl. fat 17 cm,
Uppläggningsfat med fot, dia 29 cm, höjd 7 cm,
6 st ovala uppläggningsfat i olika storlekar, längd 18 cm-28 cm,
Kvadratisk skål, längd & bredd 20,5 cm,
Fat med handtag, dia 27 cm,
Såshäll, längd 15 cm,
Ljusstake, dia 12 cm,
2 st kannor, höjd 22 cm & 16,5 cm,
Salt och pepparkar, höjd 6-7 cm,
Sockerskål med lock, höjd inkl. lock 10 cm,
Litet fat, dia 9 cm,
Treuddat fat, dia 13,5 cm,
1 st kaffefat.
Diverse skadat porslin medföljer.
Delvis 2:a sortering. Slitage, nagg, repor. Gallerskål med större nagg och spricka. Uppläggningsfat med fot saknar en stor bit av kanten.
Fat med handtag, dia 27 cm,
Såshäll, längd 15 cm,
Ljusstake, dia 12 cm,
Litet fat, dia 9 cm,
Treuddat fat, dia 13,5 cm,
1 st kaffefat.