1133106. POSTSORTERINGSSKÅP, vägghängt, 1900-talets första hälft.
Etikett baksidan "Till postkontoret Näsbykulla".
Med vikdörrar.
Höjd 122, bredd 88, djup 36 cm.
Proveniens dödsboet efter konstnären Niklas Aronsson, Växjö.
Smärre slitage, dörrar slagit sig.
Nyckel/nycklar finns.