112151. TAKLAMPA, Sannolikt Orrefors, 1920/1930-tal, höjd 70 cm.
Stomme av metall. Kupa av orangetonat glas. Slipad dekor. Löst "lock" på lampans undersida. Diameter ca 40 cm.
Bruksslitage, nagg vid "lockets mynning, flisa borta på locket (ej synligt från utsidan).