WERNER, HILDER. I – II:
-I. - Med 10 Fotografier. 51 s., 10 planscher (foton uppklistrade på kartong; egentligen 9 men det 10:e fotot är enligt tidigare katalogisatörer lika med det på främre pärmens insida inklistrade fotot av sigillet, ’ARNEHII SIGILL ABBA’. Lidköping, Pettersonska Boktryckeriet, 1878.
-II. -Med 4 planscher. 64 s., 4 litografiska planscher numrerade X-XIII. Lidköping, Joh. Isakssons Boktryckeri, 1881. (Numreringen av planscherna motsäger egentligen det ”tionde fotot”, men de två delarna är ju tryckta med 3 års mellanrum och på skilda officiner, varför misstag kan ha begåtts). 2 originalklotryggsband med tryck på främre pärmarna. Mycket gott skick! Förvaras i särskild kraftig brun kapsel med titeln i guld på ryggen . Exlibris ’Sven Olof Löfving’ på frampärmens insida i båda volymerna. Ett mycket fint ex. av detta sällsynta arbete!
Bruksspår.
WERNER, HILDER. I – II:
Bruksspår.