SIWER NILSSON. Snidad träfigur, 1900-tal.

1113180. SIWER NILSSON. Snidad träfigur, 1900-tal.

Stående kvinna. Signerad SN samt daterad 1979. Höjd 29 cm. Siwer Nilsson föddes 1904 redan som liten började han snida figurer i trä. Han var murare till yrket men fritiden ägnade han helt åt sitt snidande. Han bodde i Hjärup och har ställt ut i Lunds Konsthall i Danmark med mera.

Mindre ytslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre ytslitage.

Antal besök: 391