PARTI KERAMIK, 7st, Deco, Jie, Rörstrand, Burkar, Ströare, 1900-tal.
111221. PARTI KERAMIK, 7st, Deco, Jie, Rörstrand, Burkar, Ströare, 1900-tal.
1 st Sillburk märkt DECO, (E. Jarup) höjd 13 cm
1 st Sillburk märkt DECO Design (E. Jarup) höjd 11 cm.
1 st Sillburk etikettmärkt DECO (E. Jarup) höjd 10 cm.
2 st Ströare JIE, höjd 14,5 cm.
2 st Kryddburkar märk Rörstrand, höjd 9 cm.
Bruksslitage, smärre krackelering i dekor, ej nagg.