STOLAR, 3 stycken modell 430, Arne Vodder, 1960-tal, Danmark.

1112162. STOLAR, 3 stycken modell 430, Arne Vodder, 1960-tal, Danmark.

Tre stolar modell 430 i design av Arne Vodder för Sibast, Danmark. Stomme i massiv palisander, senare klädsel med Josef Frank-textil.
Mått: höjd 82 cm, sitthöjd ca. 46 cm

CITES-intyg medföljer. Exporttillstånd krävs för export utanför EU.

En stol med reparation på ryggskena. Enstaka fogsläpp, i övrigt smärre bruksslitage samt repor. Klädsel med slitage, blekning samt hål.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 895