1112162. STOLAR, 3 stycken modell 430, Arne Vodder, 1960-tal, Danmark.
Tre stolar modell 430 i design av Arne Vodder för Sibast, Danmark. Stomme i massiv palisander, senare klädsel med Josef Frank-textil.
Mått: höjd 82 cm, sitthöjd ca. 46 cm
CITES-intyg medföljer. Exporttillstånd krävs för export utanför EU.
En stol med reparation på ryggskena. Enstaka fogsläpp, i övrigt smärre bruksslitage samt repor. Klädsel med slitage, blekning samt hål.