SERVISDELAR, 7 delar, porslin, Wilhelm Kåge, Gustavsberg.

111079. SERVISDELAR, 7 delar, porslin, Wilhelm Kåge, Gustavsberg.

Servisdelar bestående av fat och skålar. Dekor med gröna och bruna blommor.

Pyro tillverkades av Gustavsberg mellan 1929 och 1955. Namnet Pyro kommer från grekiskans pyr som betyder eld. Pyro formgavs 1929 men presenterades först för allmänheten på Stockholms Utställningen 1930.

Krackelyrer. Missfärgningar. Någon del med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 003