HÖGANÄSFÖREMÅL, stengods, 7 st, Bjuf-K, Gustaf Johnn.
1108719. HÖGANÄSFÖREMÅL, stengods, 7 st, Bjuf-K, Gustaf Johnn.
Stor vas, märkt Bjuf K Höganäs, 21,5 cm
Två mindre vaser, grön & brun, märkta Bjuf K Höganäs, höjd ca 11 cm
Två ljuslyktor, brun glasyr, märkta Bjuf K Höganäs, diameter ca 11,5 cm
Gräddkanna, brun, märkt GJ Höganäs, höjd ca 5,5 cm
Sockerskål på fot, brun pärlglasyr, märkt GJ Höganäs, höjd ca 8 cm.
Större kantnagg på insidan av gräddkannan, större hörnnagg på stora vasen. I övrigt bruksskick.