BORDSFOTOGENLAMPA, Arvid Böhlmarks lampfabrik, Stockholm, 18/1900-tal.
1108236. BORDSFOTOGENLAMPA, Arvid Böhlmarks lampfabrik, Stockholm, 18/1900-tal.
Höjd ca 65,5 cm inkl brännarrör.
Ålders samt bruksslitage. Senare kupa. Brännarhus något löst. Ej funktionstestad, ingen funktionsgaranti lämnas. Mindre spricka i oljehus. Lite vinglig.