110734. KOFFERT, Plåt, f.d. ägarinna, Francoise Prévost, 1900-talets första hälft.
Svartlackerat plåt med trä och mässingsbeslag, brickmärkt, Trunk & Bag Dep. Henry Morgan, Colonial House Montreal Canada.
Proveniens: Tidig ägarinna, skådespelerskan, Miss Francoise Prévost.
Längd 97, djup 54.
Bruksslitage, sprucket skinnhandtag, bucklor repor.