110593. ARMBAND, sterlingsilver, Candida, Sydafrika, 1900-talets mitt.
Halvstel armlänk. Ornerade delar med randade mellandelar. Stämplad Ster Silv Candida.
Längd ca 20 cm.
Candida var en Sydafrikansk firma som designade smycken i företrädesvis silver under 1940 och 1950-talet.
Smärre repor. Behov av puts.