ARMBAND, sterlingsilver, Candida, Sydafrika, 1900-talets mitt.

110593. ARMBAND, sterlingsilver, Candida, Sydafrika, 1900-talets mitt.

Halvstel armlänk. Ornerade delar med randade mellandelar. Stämplad Ster Silv Candida.
Längd ca 20 cm.

Candida var en Sydafrikansk firma som designade smycken i företrädesvis silver under 1940 och 1950-talet.

Smärre repor. Behov av puts.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 20 cm.

Smärre repor. Behov av puts.

Antal besök: 2 834