SKÅP, Axel Einar Hjorth, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.

110168. SKÅP, Axel Einar Hjorth, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.

Brunbetsad björk. Inrett med hyllor och fyra lådor. Tassfötter. Skyltmärkt Svenska Möbelfabrikerna. Längd 125, bredd 49, höjd 162 cm.

Jämför detta skåp med de snarlika möbelserierna "Roma" och "Florens" som Axel Einar Hjorth formgav för Nordiska Kompaniet under sent 1920-tal.

Bruksslitage. smärre repor och märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 7 388