109202. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete. Signerad Johan Åkerblad (mästare 1758-1799) samt CEV. Stockholms Hallstämpel 1780-90-tal.
Rektangulär form, bronserad och förgylld. Skuren dekor av bandstav och pärlband, avslutande girlander samt krönande kärve. Höjd 140 cm.
Avkortat krön, dekordelar samt viss förgyllning saknas.