SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete. Signerad Johan Åkerblad (mästare 1758-1799) samt CEV. Stockholms Hallstämpel 1780-90-tal.

109202. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete. Signerad Johan Åkerblad (mästare 1758-1799) samt CEV. Stockholms Hallstämpel 1780-90-tal.

Rektangulär form, bronserad och förgylld. Skuren dekor av bandstav och pärlband, avslutande girlander samt krönande kärve. Höjd 140 cm.

Avkortat krön, dekordelar samt viss förgyllning saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 371