109106. FIGURIN, stengods, Malin, Lisa Larson, Gustavsberg.
Flicka med katt. Delvis glaserad. Etikettmärkt samt undersidigt signerad.
Höjd 19 cm.
Malin formgavs 1962 och ingår i serien Larssons ungar.
Glasyr med smärre krackelyrer. Nalle med glasyrbortfall.