Jägersro ryttare osignerad, höjd 20 cm
Siwer Nilsson föddes 1904 redan som liten började han snida figurer i trä. Han var murare till yrket men fritiden ägnade han helt åt sitt snidande. Han bodde i Hjärup och har ställt ut i Lunds Konsthall i Danmark med mera.
Mindre ytslitage.
Mindre ytslitage.