URNA MED LOCK, porslin, Kina, 1900-tal.

107529. URNA MED LOCK, porslin, Kina, 1900-tal.

Krackelerad glasyr. Dekor i underglasyrblått med figurer i landskap. Lock med krön med fohund.
Höjd 27 cm.

Fohund med skada. Lagning övergång fohund/lock. Krackelerad yta med missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 27 cm.

Antal besök: 1 194