KONSOLBORD, FÖRGYLLT TRÄ OCH KOMPOSITION, 1800-TALETS SLUT.

1069751. KONSOLBORD, FÖRGYLLT TRÄ OCH KOMPOSITION, 1800-TALETS SLUT.

Ett kontinentalt giltwood och kompositionskonsolbord, slutet av 1800-talet, av serpentin kontur, med fläckig grön marmor, stöden förenade med en cartouche med drake som andas eld, 80cm hög, 70cm bred, 45cm djup.

Märken, stötar, repor, skrubbsår som överensstämmer med ålder och användning,
Förgyllningen verkar uppdaterad totalt sett på platser som detta har gnuggat för att avslöja bole under och även med några chips och förluster som avslöjar underliggande sammansättning och virke på platser,
Den bakre skenan som ska fästas på väggen är nyare, med hål där skruvar har varit att fästa på väggen tidigare,
Benen verkar ha några gamla skarvreparationer, men totalt sett verkar detta stabilt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dreweatts Online
Antal besök: 884