Märken, stötar, repor, skrubbsår som överensstämmer med ålder och användning,
Förgyllningen verkar uppdaterad totalt sett på platser som detta har gnuggat för att avslöja bole under och även med några chips och förluster som avslöjar underliggande sammansättning och virke på platser,
Den bakre skenan som ska fästas på väggen är nyare, med hål där skruvar har varit att fästa på väggen tidigare,
Benen verkar ha några gamla skarvreparationer, men totalt sett verkar detta stabilt.