BORDSPENDYL, nyrokoko, 1800/1900-tal.

106607. BORDSPENDYL, nyrokoko, 1800/1900-tal.

Förgylld och mörk patinerad metall. Rik dekor med blomster och rocaille ornament. Krön med fågel och väderkvarn. Urhus flankerat av skördande kvinna. Vit emaljerad urtavla med svarta romerska siffror.
Höjd 38 cm.
Längd ca 42 cm.

Krön med spricka och avslag. Urtavla med sprickor och missfärgningar. Saknar visare. Lösa urnor. En svart dekorspegel saknas. Pendel saknar upphängning. Nyckel för uppdragning medföljer ej. Ej funktionstestad.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 38 cm.
Längd ca 42 cm.

Nycklar saknas.

Antal besök: 992