GLASSERVISDELAR, 18 delar, glas, Royal Krona, 1900-talets andra hälft.

106578. GLASSERVISDELAR, 18 delar, glas, Royal Krona, 1900-talets andra hälft.

Grön glasmassa. Servisdelar bestående av 4 rödvinsglas, 7 vitvinsglas samt 7 starkvinsglas. Ett glas etikettmärkt.

Troligen formgavs modellen ursprungligen av Hugo Gehlin för Skruf. 1975 bildade Skruf, Gullaskruf, Åseda, Björkshult och Målerås Royal Krona som gemensamt försäljningsbolag för att öka exporten. Bolaget gick i konkurs efter två år.

Något minimalt kantnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Något minimalt kantnagg.

Antal besök: 1 168