BALJFÅTÖLJER, ett par, empirestil, 18/1900-tal.

1065660. BALJFÅTÖLJER, ett par, empirestil, 18/1900-tal.

Baljfåtöljer i empirestil med gustavianska drag.
Mahogny med dekor av maskaroner samt beslag i mässing. Benavslut med mässingshylsor.
Fast klädsel över stoppad rygg och sits.
Längd 61, ryggstödshöjd 84, sitthöjd 45 cm.

Klädsel med kraftigt ytslitage och skador
Trädelar med repor, märken samt något bortfall
Löst sittande dekordetaljer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Löst sittande dekordetaljer.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 930