105301. SIDEBORD, ett par, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.
Troligen idegran. En utdragbar låda. Lyrformade kopplade ben, tassavslut. Mässings och metallbeslag. Uppfällbara klaffar. Läderklädd topp. Guldfärgad stansad dekor.
Längd 44, bredd 37, höjd 51-54 cm.
Klaff 15 cm.
Repor. Avslag. Topp med slitage. En låda med löst beslag. Ett bord saknar hjul.